U svijetu u kojem živimo, klimatske promjene su na vrhu popisa globalnih izazova s kojima se suočavamo. Možda ste u tom kontekstu negdje čuli ili, na primjer ako gledate Formulu 1, vidjeli natpis s pojmom Net Zero.
U ovom blogu ćemo istražiti važnost tog pojma te njegovo značenje. Ako vas zanima koncept neto nule i zašto bi svako poduzeće trebalo razmotriti njegovu primjenu, nastavite s čitanjem.
Što je Net Zero?
Net Zero ili u slobodnom prijevodu neto nula se odnosi na ravnotežu između količine emitiranih i uklonjenih stakleničkih plinova (GHG – greenhouse gas) u atmosferi.
Net Zero predstavlja cilj u kojem, na primjer, organizacija teži ravnoteži između emisija stakleničkih plinova iz izvora i apsorpcije iz atmosfere u ponore ugljika, kao što su biomasa, tlo i oceani. Postizanje ravnoteže je izazovan proces koji zahtjeva poduzimanje raznih mjera koje smanjuju emisiju ili povećavaju uklanjanje stakleničkih plinova, kao što su sadnja drveća, upotreba tehnologija za hvatanje, uporabu i skladištenje CO2 te investiranje u održive projekte koji doprinose smanjenju emisija, kao npr. korištenje obnovljivih izvora energije i povećanje energetske učinkovitosti.
Zašto je Net Zero važan?
Vrlo je jednostavno, konceptom Net Zero želimo spriječiti najgore učinke klimatskih promjena i očuvati planet kako bi ostao pogodan za život.
Prema Pariškom sporazumu Europska unija (EU) je preuzela obvezu smanjenja emisija stakleničkih plinova za najmanje 55% do 2030. godine, u odnosu na emisiju iz 1990. godine. Na razini EU-a, zemlje članice tu obvezu provode zajednički, a za to je uspostavljen opširan zakonodavni okvir.
EU je usvajanjem novog Zelenog plana postavila još ambiciozniji cilj postizanja klimatska neutralnost do 2050. godine. Kako bi se to ostvarilo, bit će potrebno pojačati aktivnosti na smanjenju emisija. Cilj Unije je postići gospodarstvo čije će emisije biti jednake ili manje od uklanjanja stakleničkih plinova, kako bi se smanjio porast globalne prosječne temperature do najviše 2°C u odnosu na predindustrijsku razinu, uz nastojanje da se ograniči porast temperature na 1,5°C.
Misli globalno, djeluj lokalno je pravi smjer kojem trebamo svi zajedno težiti.
Organizacije, odnosno poslovni subjekti, najprije s redovitim i točnim izračunavanjem svoga ugljikova otiska, a kasnije definiranjem i provedbom mjera za njegovo smanjenje, dio su rješenja za problem klimatskih promjena, pri čemu dugoročni cilj treba biti ugljikova neutralnost, odnosno postizanje Net Zero.
Uzimajući to u obzir, postavljanje ambicioznog cilja, smanjenja emisija stakleničkih plinova, je važno za poslovne subjekte kako bi preuzele odgovornost za svoj ugljikov otisak i pridonijeli globalnim naporima u ublažavanju klimatskih promjena. Osim toga, smanjenje emisija stakleničkih plinova može imati pozitivan utjecaj na troškove energije, ali isto tako i na reputaciju poduzeća što može dovesti do privlačenja novih investitora i kupaca.
Prijelaz na klimatski neutralno društvo je ambiciozan izazov i prilika za izgradnju bolje budućnosti.
Ostvarenje tog cilja zahtjeva trud svih nas, a ako ne znate od kuda krenuti ili imate upit o ugljikovom otisku, slobodno nam se obratite s povjerenjem na info@netzero.hr.
Foto: Freepik